Bez kategorii

Jacek Wszoła – mistrz olimpijski

Jacek Wszoła to emerytowany polski skoczek wzwyż, uważany za jednego z najwybitniejszych skoczków wzwyż wszechczasów. Urodził się 14 lutego 1956 roku w Szczecinie. W swojej sportowej karierze ustanowił wiele rekordów i zdobył liczne medale, w tym złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.

Wszoła rozpoczął karierę lekkoatletyczną w wieku 15 lat. Na początku bardziej interesował się piłką nożną, ale jego nauczyciel wychowania fizycznego zauważył jego zdolność do skakania i zachęcił go do uprawiania skoków wzwyż. Wszoła szybko się zapowiadał iw ciągu kilku lat był już najlepszym skoczkiem wzwyż w Polsce.

W 1976 roku, w wieku 20 lat, Wszoła zdobył swój pierwszy międzynarodowy medal na Halowych Mistrzostwach Europy w Monachium, gdzie zajął trzecie miejsce. W tym samym roku brał również udział w swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich w Montrealu, gdzie zajął piąte miejsce.

W następnym roku Wszoła ustanowił swój pierwszy rekord świata, pokonując 2,31 metra na mityngu w Turynie we Włoszech. W swojej karierze ustanowił jeszcze trzy rekordy świata, w tym znak 2,35 metra w 1980 roku, który był rekordem świata przez osiem lat.

Największy moment Jacka Wszoły nastąpił na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Był jednym z faworytów startujących w konkursie, ustanawiając rekord świata zaledwie kilka tygodni wcześniej. W finale Wszoła w pierwszej próbie pokonał 2,28, 2,31 i 2,33 metra, po czym trzykrotnie poniósł porażkę na 2,35 metra. Jednak żadnemu z jego rywali też nie udało się pokonać wysokości, więc Wszoła zdobył złoty medal na odliczanie.

Po igrzyskach Jacek Wszoła nadal walczył na najwyższym poziomie, ale kontuzje zaczęły zbierać swoje żniwo. Opuścił Igrzyska Olimpijskie 1984 w Los Angeles z powodu kontuzji i chociaż brał udział w Igrzyskach 1988 w Seulu, skończył poza medalami.

Wszoła wycofał się z lekkiej atletyki w 1990 roku, zdobywając cztery mistrzostwa Europy, dwa mistrzostwa świata i złoty medal olimpijski. Został wprowadzony do Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych Hall of Fame w 2011 roku.

Dziedzictwo Wszoły jako jednego z największych skoczków wzwyż wszechczasów jest bezpieczne. Był dominującą siłą w swojej imprezie pod koniec lat 70. i na początku lat 80., a jego rekordy świata utrzymywały się przez kilka lat. Jego osiągnięcia zainspirowały całe pokolenie polskich skoczków wzwyż i do dziś pozostaje popularną postacią w swoim rodzinnym kraju.

Możliwość komentowania Jacek Wszoła – mistrz olimpijski została wyłączona